Jaki jest twój główny cel w życiu?

Jednym z celów powinno być stanie się doskonałą osobą, człowiekiem sukcesu, przywódcą w życiu zawodowym, społecznym i osobistym. Możesz to zrobić, jeśli tak postanowisz. Potrzebne jest do tego uzyskanie całkowitego panowania nad emocjami.

Kiedy przyjrzysz się ludziom sukcesu, stwierdzisz, że osiągnęli stan pełnego panowania nad sobą. Zwłaszcza kontroli wyrażania negatywnych emocji.

Jeśli można coś dobrego powiedzieć o negatywnych emocjach, to jest to fakt, że są wyuczone. Nie są też trwałe. Nazywam je emocjami pasożytniczymi. Obozują w twojej podświadomości i przemieszczają się, ale nie mają stałego miejsca zamieszkania. Gdyby tak było, nie mógłbyś się ich pozbyć.

Na szczęcie jednak dzięki temu, że zostały wyuczone, możesz to zrobić. Możesz nauczyć się pozytywnych emocji i nawyków. Możesz się nauczyć wszystkiego, nieustanne to ćwicząc.

Aby zacząć uczyć się nowych, pozytywnych nawyków, musisz zrozumieć, skąd w twojej podświadomości pojawiają się negatywne emocje. Skąd przybyły? Jak się tam dostały?

Zrozumienie tego całkowicie zmieniło moją postawę wobec psychologii. Wiemy, że negatywne emocje pojawiają się przede wszystkim w wyniku doświadczeń z dzieciństwa, których doznałeś przed ukończeniem szóstego roku życia. Czasy przed szóstym rokiem życia, który nazywamy wiekiem świadomości, to chwile, których raczej później nie pamiętasz – potem zaczynasz pamiętać coraz więcej. Wszystko, co ludzie do ciebie mówią, jest przez podświadomość przyjmowane jako fakt.

Kiedy człowiek jest mały, jego świadomość nie potrafi jeszcze oceniać informacji. Tak więc kiedy rodzice mówią: „jesteś niedobry”, wierzysz w to. Możesz protestować, ale podświadomość przyjmie to jako rzeczywistość.

Jeśli ktoś powie, że jesteś niegrzeczny, leniwy lub nieporządny albo że ciągle kłamiesz, to przed ukończeniem sześciu lat nie jesteś w stanie przeciwstawić się takim informacjom. Jesteś za mały i zbyt słaby. Przechodzą więc one do twojej podświadomości i zostają tam zaprogramowane na stałe.

Później, kiedy uzyskujesz więcej świadomości i zapominasz o tym, co było wcześniej. Wtedy informacje te zostają w tobie zamknięte. Negatywne emocje stają się automatycznymi nawykami reagowania. Pojawia się bodziec i negatywnie reagujesz. Nie wiesz nawet dlaczego. Jest to zaprogramowane w twojej podświadomości.

Jak możesz się tego pozbyć?

Negatywne emocje zaczynają się od dwóch rzeczy. Pierwsza to destruktywna krytyka. Jest ona główną przyczyną powstawania wszelkiego rodzaju negatywnych emocji. Zniszczyła więcej ludzi, niż wszystkie wojny w historii. Destruktywna krytyka niszczy ludzi, ale ich nie zabija. Dzieci do wieku sześciu lat przyjmują ją jako coś normalnego, zostają zaprogramowane, co potem przejawia się przez całe życie.

Drugi czynnik prowadzący do negatywnych emocji to brak miłości. Jak wiemy, odmawianie miłości jest podstawową przyczyną większości problemów emocjonalnych w dorosłym życiu. Wielu rodziców mówi: „kocham moje dziecko” pytam wtedy: „a czy mówisz mu o tym oraz o tym, jak je cenisz i jak jesteś z niego dumny?” odpowiadają: „nie, nie, ale one o tym wiedzą. Nie muszę nic takiego mówić”. A skąd mają to wiedzieć?

Dzieci potrzebują miłości. Dużo dobrej miłości i wsparcia. Jest to niezwykle ważne dla zdrowego rozwoju ich osobowości. Muszą to ciągle słyszeć. Nie oczekujesz przecież, że kwiatek podlewany raz w roku będzie dobrze rósł. Dzieciom trzeba te rzeczy nieustannie powtarzać.

Zastanów się, co możesz zrobić już dzisiaj, aby lepiej panować nad emocjami? Jakie działania podejmiesz w tym kierunku? Jeśli masz dzieci, w jaki sposób będziesz do nich mówić? Co możesz zrobić, aby przekazać więcej miłości swoim najbliższym?

Pozdrawiam,
Brian Tracy